Eetu Vahalahden kausi sisälsi Liiga-debyytin mutta päättyi loukkaantumiseen
Eetu Vahalahden värikäs kausi sisälsi Liiga-debyytin mutta sai pelottavan päätöksen - nuorella puolustajalla katse jo tulevassa
TPS:n oma kasvatti Eetu Vahalahti pelasi kuluneella kaudella nousujohteisen ja tapahtumarikkaan vuoden, jonka huipentumana olivat ensimmäiset Liiga-ottelut edustusjoukkueessa.
— "En olisi ennen kautta uskonut, että pelaisin Liigassa jo tänä vuonna. Kausi oli kyllä kokonaisuudessaan nousujohteinen ja huipentui noihin ekoihin liigapeleihin. Sain kuulla pelipaikasta vasta aamutreenien jälkeen pelipäivänä. Se oli aika hienoa, kun kuuli että pääsee pelaamaan," Vahalahti kertoo.
Vahalahti oli tyytyväinen liigakokemukseen.
— "No olihan se vauhti vähän kovempaa kuin A-junnuissa ja joutui kamppailemaan paljon kovemmin. Siihen piti olla koko ajan valmis ja tottakai piti pelata ihan äärirajoilla, että pystyi siellä pelaamaan hyvin. Olen kuitenkin ihan tyytyväinen. Ihan hyvin ne pelit meni", Vahalahti jatkaa.
Pääosan kaudestaan Vahalahti pelasi TPS:n U20-joukkueessa, jossa hän pelasi 38 ottelua ja keräsi tehopisteet 5+18=23.
— "Alku U20-kaudessa oli vähän vaikea – uusi valmennus ja uusia pelaajia – mutta pystyttiin parantamaan koko ajan loppua kohden. Itselläkin oli hyvä nousujohteinen kausi."
Kauden loppu sai kuitenkin ikävän käänteen, kun Vahalahti loukkaantui ennen pudotuspelejä. Taklaustilanne lähellä laitaa johti pelottavaan loukkaantumiseen, jonka vuoksi Vahalahti joutui jäämään pois kevään ratkaisupeleistä. Toipuminen on kuitenkin edennyt hyvin ja Eetu on jo kääntänyt katseensa kohti tulevaa kautta.
— "Se oli tavallinen taklaustilanne, ei näyttänyt pahalta. Menin kuitenkin laitaa päin ja loukkasin niskan. Aluksi luultiin, että kyseessä olisi vain lihasvamma, mutta seuraavana päivänä lääkärissä selvisi että kyseessä olikin vakavampi vamma. Kuntoutus on onneksi sujunut hyvin. Parin viikon päästä saan niskatuen pois ja sen jälkeen pääsee treenaamaan lähes normaalisti. Kontaktit jäävät pois vielä noin kolmeksi kuukaudeksi, mutta muuten pääsen valmistautumaan kauteen normaalisti."
Vaikka kauden päätös oli kaikkea muuta kuin toivottu, on Eetun toipuminen hyvässä aikataulussa. Tällä hetkellä hän tekee määrätietoisesti töitä palatakseen entistä vahvempana kaukaloon.
— "Pidän itseäni kahdensuunnan puolustajana. Yritän hoitaa puolustuspelin kunnolla, ja ylivoimalla tulleet pisteet ovat sitten mukava lisä. Ylivoimapeli on mielestäni myös yksi vahvuuksistani. Kamppailupelissä haluan parantaa ja kesällä haluan saada lisää voimaa kroppaan ja sitä kautta parantamaan tätä osa-aluetta."