TPS-turnaus sujui kotijoukkueelta kaksijakoisesti - TPS:n päävalmentaja Tommi Miettinen summasi viikonlopun ottelut

Viikonloppuna TPS pelasi harjoituskauden ensimmäiset täysimittaiset ottelut, kun TPS-turnaus by John Scott’s avasi harjoituskauden Turussa kotiotteluiden osalta. Turnauksessa mukana oli TPS:n lisäksi Rauman Lukko, Porin Ässät sekä Hämeenlinnan Pallokerho. ​​​​​​​

Mustavalkoiset aloittivat turnauksen perjantaina Lukkoa vastaan, joka lopulta vei turnauksen nimiinsä voittamalla molemmat omat ottelunsa. Perjatain mittelö raumalaisia vastaan päättyi lopulta vieraiden 1–3 voittoon. TPS:n päävalmentaja Tommi Miettinen ei ollut lainkaan tyytyväinen kotiturnauksen ensimmäiseen otteluun.

”Ensimmäinen ottelu Lukkoa vastaan oli meiltä erittäin huono. Se ei ollut yhtään sitä mitä ollaan harjoiteltu. Ei päästy siinä lähellekään parastamme, mutta täytyy myös myöntää, että vastustaja oli hyvä. Kävimme ottelun jälkeen henkilökohtaisesti pelaajien kanssa läpi missä asioissa voidaan parantaa. Tästä olenkin tyytyväinen, että saimme toisessa ottelussa joukkueen pelin suhteen paljon niitä asioita näkymään mitä haluamme - paljon tiiviimmällä viisikolla pystyttiin pelaamaan molempiin suuntiin, hyökkäämään paremmin, jatkopaineistamaan ja pitämään asiat meille suotuisina”, Miettinen sanoo.

Toisessa ottelussa TPS kaatoi HPK:n lukemin 7-1. Hyökkäyksen suhteen Miettinen kuitenkin uskoo joukkueen pystyvän vielä parantamaan.

”Meillä on hyökkäyksessä kärkipelaajia, jotka pystyvät vielä parantamaan. Haapanen on ollut todella hyvä koko harjoituskauden ja oli ylivoimaisesti meidän paras hyökkääjämme perjantain pelissä, ja hän pelasi myös lauantaina hyvin. Intosella on ollut vaivaa loukkaantumisten myötä mutta on tullut erittäin hyvin mukaan. Lauantaina oli hieno nähdä, että saatiin laajemmalta rintamalta onnistujia”, Miettinen toteaa.

Puolustuksessa Miettinen näkee että joukkueella on vahva kivijalka, rutinoituneiden puolustajien myötä. ”Pakistossa nämä meidän kivijalkapakit Jürgens ja Arell ovat olleet hyviä koko ajan ja heidän ympärille on hyvä rakentaa”, Miettinen jatkaa. Maalivahtipuolella nähtiin muutoksia viime kauden jälkeen. NHL:ssäkin torjunut ruotsalaismaalivahti Adam Werner tuli uutena maalivahtina joukkueeseen ja Miettinen näkee Wernerin alun sujuneen hyvin. ”Adam on päässyt hyvin sisään – hän on ollut erittäin stabiili harjoittelussa ja peleissä. Yksi sellainen maali meni Lukkoa vastaan, joka jäi häntä kovasti harmittamaan mutta muuten erittäin luotettavaa suorittamista. Vali pelasi myös vahvan ottelun lauantaina mikä oli erittäin positiivista”, Miettinen jatkaa.

Gatorade Centeriin saapuu vieraita Norjasta – TPS:n uusi sentterihankinta tekee debyytin mustavalkoisissa

TPS:n harjoitusottelut jatkuvat tällä viikolla, kun Stavanger Oilers saapuu kylään pelaamaan kaksi ottelua Gatorade Centeriin. TPS:n uusi hyökkääjä J.C. Beaudin saapui tänään ensimmäistä kertaa hallille ja pelaa näillä näkymin ensimmäisen ottelunsa torstaina norjalaisjoukkuetta vastaan.

"On erittäin tärkeää, että saamme joukkueen kasaan. Beaudinin kanssa ruvetaan nyt jumppaamaan asioita läpi – sentteriosasto on meille erittäin tärkeä ja olemme olleet vajaita sen suhteen, varsinkin kun Talvitie on vielä sivussa jonkin aikaa. Tämä on toisaalta avannut meidän nuorillemme mahdollisuuksia näyttää taitonsa. Mutta nyt kun joukkue saadaan kasaan niin sitä kautta saamme yhteisiä kokemuksia ja tätä myötä prosessia kulkemaan oikeaan suuntaan. Paljon on töitä edessä, mutta sillä tavalla olen tosi luottavainen, että kun me harjoitellaan tosi hyvin ja arjessa on hyvä tekemisen meininki niin se on antaa hyvän kivijalan", Miettinen kertoo.

Liiga on tehnyt uusia linjauksia sääntöihin alkavalle kaudelle – jatkossa käytössä tulee olemaan tiukempi linja estämis- ja kiinnipitämisjäähyjen suhteen. Miettinen näkee prosessin olevan vielä kesken.

“Uusi linja on näkynyt tähän asti runsaina jäähymäärinä. Siinä on varmasti molemmilla osapuolilla – tuomareilla ja pelaajilla opettelua sen linjan suhteen. Me haluamme kaikki nähdä kovaa kamppailua edelleen, mutta toisaalta myös kovia vauhteja ja tässä on nyt vielä edessä opettelua sen linjan suhteen”, Miettinen toteaa.

"Hyvä viikko meille edessä. Meillä oli tuossa kahden viikon kova pätkä, joka näkyi viime viikonloppuna tiettyjen pelaajien kuormittumisellakin. Otettiin nyt tähän väliin vähän happea ja edessä nyt hyvä harjoitusviikko ja kaksi hyvää peliä. Odotusarvo on että pikkuisen erilainen joukkue vastassa kuin Liigassa – tulee vähän erilaisia pelejä, mikä on oikein mielenkiintoista meille. Tärkein asia on kuitenkin viedä tätä meidän omaa juttua eteenpäin – tässä harjoituskauden aikana ei kannata paljon vastustajia tuijotella, vaan pyritään kehittämään omaa pelaamista ja tapaa toimia siihen suuntaan mitä halutaan", Miettinen päättää.

J.C. Beaudin on saapunut Turkuun


Tilastot


#

Joukkue

O

V

JV

JH

H

P

P/O

1. Lukko 60 32 6 4 18 112 1,87
2. Ilves 60 32 4 7 17 111 1,85
3. KalPa 60 29 7 6 18 107 1,78
4. HIFK 60 27 9 8 16 107 1,78
5. SaiPa 60 30 6 4 20 106 1,77
6. KooKoo 60 23 13 4 20 99 1,65
7. Ässät 60 26 4 9 21 95 1,58
8. K-Espoo 60 20 10 11 19 91 1,52
9. Tappara 60 24 6 6 24 90 1,50
10. HPK 60 21 5 10 24 83 1,38
11. Sport 60 17 9 14 20 83 1,38
12. TPS 60 18 9 7 26 79 1,32
13. Kärpät 60 19 7 6 28 77 1,28
14. JYP 60 19 6 7 28 76 1,27
15. Pelicans 60 20 4 7 29 75 1,25
16. Jukurit 60 12 6 1 41 49 0,82

#

Pelaaja

J

O

M

S

P

P/O

Ottelukalenteri

Koti Vieras
Ma
Ti
Ke
To
Pe
La
Su