TPS lainaa puolustajan TUTO:sta

Roni Allén Seuran takalinjoille kahden ottelun ajaksi.

Turun Palloseura lainaa puolustaja Roni Allénin TUTO:sta loppuviikon kattavalla sopimuksella. Näin ollen Allén nähdään TPS-paidassa otteluissa KooKoo:ta ja Lukkoa vastaan. 

23-vuotias Allén on pelannut urallaan 125 Liiga-ottelua Jyväskylän JYPin paidassa. Tällä kaudella 184-senttinen ja 91-kiloinen puolustaja on tehnyt pelaamissaan 22 ottelussa kymmenen tehopistettä (3+7). 

– Loukkaantumisten ja maajoukkuekomennusten myötä tarvitsemme kokoonpanomme täydennystä. Allénin lainasopimuksen lisäksi nostamme U20-joukkueestamme Liiga-joukkueemme mukaan puolustaja Aatu Aarnion sekä hyökkääjä Kasper Koskisen, taustoittaa HC TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama. 

Aloita kirjoittaminen ja paina Enter

Pääyhteistyökumppanit