TPS kiinnitti Scott Kosmachukin

Ratkaisuvalmiista kanadalaisesta odotetaan isoa palasta Seuran hyökkäykseen.

Turun Palloseura on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Scott Kosmachukin, 28, kanssa. 

Oikean laitahyökkääjän paikalla viihtyvä Kosmachuk saapuu Turkuun itävaltalaisen Villacherin riveistä, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta. 

Kahden viime kauden aikana 180-senttinen ja 84-kiloinen kanadalainen teki 90 runkosarjan ottelussa 93 tehopistettä. 

Kosmachuk on pelannut urallaan kahdeksan NHL-ottelua Winnipegin paidassa ja lisäksi ansioluettelosta löytyy 319 AHL-ottelua 157 tehopisteen työnäytteellä. 

– Saavun Turkuun tekemään tulosta ja antamaan oman panokseni hienon seuran eteen. Näin millaiseen hurmokseen Turku syttyi viime keväänä ja omalta osaltani haluan tehdä töitä samanlaisen kevään uusimiseen, viestittää Kosmachuk. 

– Odotusarvo Scottin kohdalla on vahva panos meidän tuloksentekoyksikköömme. Hänellä on kaikki avut olla suuressa roolissa meidän hyökkäyspelaamisessamme ja odotamme todella paljon hänen kotiutumistansa tulevan kauden joukkueeseen, analysoi puolestaan HC TPS:n pelaajakoordinaattori Tomi Kallio tuoretta pelaajasopimusta. 

Aloita kirjoittaminen ja paina Enter

Pääyhteistyökumppanit