Kaksi ottelua ennen joulutaukoa

Turun Palloseura iskee tällä viikolla kaksi ottelua, joiden myötä Seura siirtyy joulutauon viettoon.

Keskiviikkona TPS isännöi Gatorade Centerissä Kouvolan KooKoota klo 18.30 alkaen. Joukkueet kohtaavat tällä kaudella jo kolmannen kerran. Kaksi edellistä ottelua ovat päättyneet kouvolalaisten eduksi niin Kouvolassa kuin Turussakin. 

Keskiviikon ottelussa kiitetään myös yhdessä Varsinais-Suomen alueen eri pelastushenkilökunnan toimijoita jaksamisesta Korona-ajan keskellä. 

Joulutauolle TPS siirtyy puolestaan perjantaina Lukko-TPS-vierasottelun myötä.  

TPS:n kokoonpano viikon otteluihin tuoksuu jo tässä vaiheessa vähintäänkin mielenkiintoiselta. Uuten pelaajana Seuran riveihin siirtyi TUTO-puolustaja Roni Allén kahden ottelun mittaisella lainasopimuksella.  

Tämän viikon otteluista puuttuvat maajoukkuekomennusten myötä Markus Nurmi, Juuso Pärssinen, Juraj Slafkovsky, Eemil Viro, Ruben Rafkin sekä Kalle Väisänen. 

Sairastuvalla tovin olleet Aarne Intonen ja Ville Lajunen testaavat puolestaan pelikuntoaan alkuviikon aikana.  

– Loukkaantumisten ja maajoukkuekomennusten myötä tarvitsemme kokoonpanomme täydennystä. Allénin lainasopimuksen lisäksi nostamme U20-joukkueestamme Liiga-joukkueemme mukaan puolustaja Aatu Aarnion sekä Kasper Koskisen, taustoittaa HC TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama.  

Aloita kirjoittaminen ja paina Enter

Pääyhteistyökumppanit