Jimi Suomi innoissaan kohti juhlakautta

19-vuotias Suomi on valmis ottamaan vastuuta Palloseuran liigajoukkueessa.

Erinomaisen sulavasta luistelustaan tunnettu puolustaja Jimi Suomi siirtyi viime kaudeksi pääkaupunkiseudulta Turkuun. 30 Liigaottelua Seuran paidassa viime kaudella kiekkoilleelle Suomelle arki Liigajoukkueessa tuntuu jo varsin normaalilta. 

– Helpompi on tänä vuonna tulla koppiin, kun tietää kaikki valmentajat ja suuremman osan pelaajista sekä tietää ne tavat miten täällä toimitaan, Suomi kertoo. 

Palloseuran puolustusosasto on tulevalla kaudella sekoitus nuoruutta ja kokemusta. Suomen mukaan nuoret pelaajat tuovat pakistoon taitoa, ja vanhemmat pelaajat taas antavat arvokkaita neuvoja puolustuspelaamiseen. Jimi Suomi tuo Palloseuran puolustukseen liikettä ja taitoa. 

Suomi matkustaa alkuviikosta U20 maajoukkueen mukana Rovaniemelle, jossa joukkue pelaa kolme maaottelua Tshekkiä, Sveitsiä ja Ruotsia vastaan. Edessä siintävät U20 MM-kisat ovat luonnollisesti puolustajalle iso tavoite. 

– Innoissani lähden Rovaniemelle. Edessä on varmasti kolme kovatasoista peliä. Aina hienoa pukea leijonapaita päälle, Suomi kommentoi. 

Ennen vuodenvaihteen alle 20-vuotiaiden MM-kisoja Jimi Suomi haluaa vakiinnuttaa paikkansa Seuran Liigajoukkueen puolustuksessa. Ehjä kausi ja paljon vastuuta on kiekollisesti taitavan puolustajan resepti tulevalle Liiga-kaudelle. 

– Toivottavasti pääsisi pelaamaan Liigassa mahdollisimman paljon ja sitä kautta kehittymään pelaajana, toteaa Suomi 

100-vuotiaassa Turun Palloseurassa pelaaminen on Suomelle suuri kunnia ja mies odottaa innolla tulevaa juhlakautta. 

 TPS on hieno historiallinen seura, joten on todella hienoa että saa edustaa Seuraa juhlakautena. Innoissani odotan mitä kaikkea juhlakausi tuo tullessaan, ja toivottavasti nähdään paljon porukkaa katsomossa, hymyilee Suomi. 

Sekä Suomi että koko Turun Palloseuran kiekkoyhteisö saavat lisää tietoa tulevan TPS 100-juhlakauden ohjelmasta myöhemmin tällä viikolla. 

Aloita kirjoittaminen ja paina Enter

Pääyhteistyökumppanit