Jälleen uusi TPS-kasvatti NHL:ään

Markus Nurmi siirtyy Seurasta Nashville Predatorsin vahvuuteen

Turun Palloseuran vahva status laadukkaana kasvattajaseurana sai keskiviikkona jälleen uuden konkreettisen työnäytteen TPS-kasvatti Markus Nurmen NHL-sopimuksen myötä. 

TPS:n junioripolun läpikäynyt Nurmi solmi pelaajasopimuksen Nashville Predatorsin kanssa ja pääsee näin ollen ansaitusti kokeilemaan siipiään taalajäillä tulevalla kaudella. 

– Samalla, kun tiedostamme ”Makken” lähdön synnyttämän aukon joukkueeseemme, olemme pelaajan puolesta äärimmäisen iloisia sekä vastaavasti tyytyväisiä siitä TPS-arjesta, joka mahdollistaa pelaajien kehittymisen ja polun NHL:ään siirtymiseen saakka, kommentoi HC TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama. 

23-vuotias Nurmi on Ottawan varaus kesältä 2016. Tuo varaus on kuitenkin jo vanhentunut. 

– Seuran mahdollistamat olosuhteet, laadukas valmennus ja kehittävä ympäristö yhdessä pelaajan oman motivaation ja vahvan sitoutumisen kanssa loivat mielestäni mahdollisuuden nyt tapahtuneelle NHL-siirrolle, jatkaa Urama. 

Sopimuksen myötä Nurmi liittyy siihen runsaslukuiseen joukkoon, joka on ponnistanut NHL:n porteille TPS:n riveistä. Aikaisemmin tänä keväänä niin ikään TPS-kasvatti Mikael Pyyhtiä solmi NHL-sopimuksen Columbuksen kanssa. 

Tulevana kesänä TPS:n organisaatiossa edelliset kolme vuotta kehittynyt Juraj Salfkovskya povataan puolestaan varaustilaisuuden kärkipäähän. 

Aikaisemmin NHL:ään varatut Eemil Viro sekä Juuso Pärssinen taistelevat ensi syksynä niin ikään paikoista NHL-seurojensa kokoonpanoissa. 

Myös täksi kaudeksi NHL-organisaatioihin siirtyneet Lauri Pajuniemi ja Samuel Knazko sekä vastikään NHL-sopimuksen tehnyt venäläishyökkääjä Ruslan Iskhakov ovat kulkeneet taalajäille mustavalkoisen portin läpi. 

– Olemme päämäärätietoisesti kehittäneet jo ennestään vahvaa Seuran urheilullista kulttuuria, joka tukee pelaajan kehitystä parhaalla mahdollisella tavalla. Uskomme, että vallitsevat olosuhteet luovat meille mahdollisuuksia rakentaa myös uusia kasvutarinoita uusien pelaajien kanssa, painottavat puolestaan HC TPS:n pelaajakoordinaattorit Mika Suoraniemi ja Tomi Kallio. 

Aloita kirjoittaminen ja paina Enter

Pääyhteistyökumppanit