151

karuselli_tps_shop.jpgkaruselli_hunajacast[909].jpg
6.4.2021

Lukko ei auennut

Sarjakärki Lukko vei pisteet Turun tiistai-illassa.

tps-lukko-15.jpeg

TPS-Lukko 1–4 (0–1, 1–1, 0–2)

Turun Palloseura kohtasi tiistai-iltana viikon ensimmäisessä kamppailussa Rauman Lukon. Joukkueet kohtasivat viimeksi samoissa merkeissä lauantaina Gatorade Centerissä. Palloseura lähti hakemaan revanssia lauantaisesta voittolaukauskilpailussa tulleesta tappiosta.

Ottelun ensimmäisessä erässä sarjakärki Lukko painoi herkeämättä päälle ja erän torjuntatilastot kertovat pelin kulusta. Lukon maalilla Lassi Lehtinen pysäytti kaksi kiekkoa, kun Seuran tolppien välissä Andrei Kareev joutui urakoimaan 13 laukauksen tielle.

Venäläisvahdin uroteot eivät kuitenkaan riittäneet pitämään maalia koskemattomana koko 20 minuuttista. Ajassa 15.58 Lukon Sebastian Repo laukoi kiekon ensimmäisen kerran Palloseuran maaliin. Osuman seurauksena ensimmäiselle erätauolle lähdettiin vieraiden maalin johdossa.

Toisessa erässä tilastot tasoittuivat ja Palloseura sai käännettyä peliä kohti Lehtisen vartioimaa maalia. Kuuden minuutin pelin jälkeen vierailijoiden kultakypärä Daniel Audette vei kuitenkin Lukon jo kahden maalin johtoon.

Toiselle erätauolle ei siirrytty Lukon kahden maalin erolla, sillä illan kolmannen maalin iski Palloseuran kultakypärä Josh Kestner. Jenkkihyökkääjän kauden 22. maali syntyi Audetten maalin tavoin ylivoimalla, kun erää oli noin kolme minuuttia jäljellä. Osumaan syöttöpisteet kirjattiin Markus Nurmelle ja Lauri Pajuniemlle.

Kolmannessa erässä mustavalkoiset eivät onnistuneet laittamaan tarvittavia kapuloita raumalaisten rattaisiin. Vierasjoukkue onnistui kolmannessa erässä vielä kahdesti ja sinetöi loppulukemiksi 1–4.

Kolmannen erän ensimmäisestä maalista vastasi sama kolmikko, kuin edeltäneestä osumastakin. Daniel Audette viimeisteli ja Robin Press, sekä Vili Saarijärvi keräsivät syöttöpisteet. Illan viimeisen täysosuman teki Lukon Thomas Gregoire, kun kamppailua oli kuusi ja puoli minuuttia jäljellä.

Seuran ottelut runkosarjassa alkavat käymään vähiin, mutta pisteistä pelataan jälleen torstaina. Tampereen Tappara isännöi mustavalkoisia viikon toisessa ottelussa Hakametsän kirkkaissa valoissa.